Project: Τα Κάστρα

Το πρότζεκτ με το οποίο ασχοληθήκαμε στο β ολοήμερο τμήμα του Νηπιαγωγείου, μετά τις Απόκριες, είχε θέμα: "Τα Κάστρα" και είχε διάρκεια δύο εβδομάδων.

Η αφορμή δόθηκε με την ακύρωση της εκδρομής στην Κνωσό, όταν τα παιδιά έπαιξαν το παιχνίδι: "Κάστρα και ιππότες", έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον να ασχοληθούν με το θέμα πιο αναλυτικά.

Οι ιδέες των παιδιών ήταν οι εξής:

Και τα έργα τους... ομαδικά και μοναδικώς καλλιτεχνικά...

κατασκευή από χαρτόκουτα, κουτί παπουτσιών και κουτιά από γάλα. (Ατελείωτο παιχνίδι, μιας και μετατράπηκε σε κουκλόσπιτο)

ομαδική κατασκευή για κουκλοθέατρο

αναπαραγωγή πίνακα Paul Klee: "Κάστρο και ήλιος"

Κάναμε και μια εκτενή αναφορά στο σκάκι, με τους πύργους του, μιας και ο Μάνος ξέρει να παίζει πολύ καλό σκάκι. Έφερε το σκάκι του και μας εξήγησε τους κανόνες.

Και επειδή κάστρα χωρίς φαντάσματα δεν υπάρχουν, φτιάξαμε τα δικά μας φαντασματάκια, με τα οποία παίξαμε κουκλοθέατρο.

Και με την ευκαιρία αυτή επεξεργαστήκαμε τα συναισθήματα...Ποιος φοβάται τα φαντάσματα;

Τους μπαμπούλες, τις αράχνες, τα φίδια;

Ζωγραφίσαμε τους φόβους μας και τους "φορτώσαμε" στον κινέζικο δράκο "που παίρνει τους φόβους μακριά", για να απαλλαγούμε από αυτούς μια και καλή.

Προβληματιστήκαμε βάζοντας τον εαυτό μας σε καταστάσεις χαράς, λύπης και θυμού με το θεατρικό παιχνίδι και αναγνωρίσαμε τα συναισθήματα αυτά σε πίνακες ζωγραφικής και εικόνες.

έκφραση συναισθημάτων με πλαστελίνη

Φτιάξαμε την "πολιτεία της ηρεμίας" και την "πολιτεία του θυμού" και παίζοντας αναρωτηθήκαμε σε ποια από τις δύο είναι πιο όμορφη η ζωή.

Και έτσι, με πολύ παιχνίδι και συζήτηση, ολοκληρώσαμε το θέμα μας!!!