Πάσχα στην καραντίνα!

Φέτος το Πάσχα που θα γιορτάσουμε δεν θα μοιάζει με κανένα άλλο...

Θα είναι ένα Πάσχα διαφορετικό!

Σας παραθέτουμε λοιπόν κάποιες προτάσεις για δραστηριότητες με τις οποίες μπορούν να απασχοληθούν τα παιδιά στο σπίτι.

1. Οι επιλογές για πασχαλινές δραστηριότητες και κατασκευές στο ίντερνετ είναι απεριόριστες... Εμείς δίνουμε κάποιες ενδεικτικές, οι οποίες είναι απλές, αρκεί να βρούμε την όρεξη για δράση!! Κάποιες εύκολες κατασκευές με υλικά που έχουμε όλοι στο σπίτι είναι: η δημιουργία μιας κάρτας κοτόπουλου, ενός λαγού από ρολό χαρτιού και ένα αρνάκι από ποπ κορν!

*Για την κάρτα κοτόπουλο:Σε διπλωμένο χαρτόνι Α4 σχεδιάζουμε το περίγραμμα ενός αβγού, αυτό είναι το σώμα του κοτόπουλου. Πάνω σε αυτό κολλάμε χαρτάκια ή μπαλίτσες από χαρτί, πολύχρωμα ή μονόχρωμα. Σχεδιάζουμε σε χρωματιστό χαρτί το περίγραμμα των παλαμών του παιδιού, που θα είναι τα φτερά. Τέλος, το παιδί γράφει την ευχή μέσα στην κάρτα.

92052391 588334621775466_7606482420900036608_n

*Για τον λαγό: Πανεύκολος λαγός- αβγοθήκη. Το ρολό μπορούμε είτε να το βάψουμε άσπρο είτε να κολλήσουμε χαρί Α4 γύρω του. Σχεδιάζουμε αυτιά, πόδια, ζωγραφίζουμε ματάκια, μουστάκια και έτοιμο το λαγουδάκι!

92381468 218089942799272_3673902084261937152_n

*Για το αρνάκι: Φτιάχνουμε μπόλικα ποπ κορν. Αυτά που θα μας περισσέψουν, δεν τα πετάμε... Τα κρατάμε για την κατασκευή. Σχεδιάζουμε το κεφαλάκι σε μαύρο χαρτί, (αλλιώς σε άσπρο και το χρωματίζουμε), το κόβουμε και κολλάμε μάτια ή τα σχεδιάζουμε. Κολλάμε τα ποπ κορν στο μισό ρολό, στο άνοιγμα του οποίου έχουμε προσαρμόσει ένα άσπρο χαρτί, για να κολλήσουμε πάνω το κεφάλι. Τα σκοινάκια είναι για πόδια, προαιρετικά.

91711722 2803185313097896_4482456912121561088_n

2. Μπορείτε να παρακολουθήσετε ενδιαφέροντα κινούμενα σχέδια στο youtube, με τη ζωή του Χριστού, τα Θαύματα, το Μυστικό Δείπνο, τη Σταύρωση και την Ανάσταση, για να τα συζητήσετε, ώστε να κατανοήσει το παιδί τι γιορτάζουμε αυτές τις μέρες.

3. Αγαπημένα ποιήματα για να μάθουμε είναι:

Μεγάλη Δευτέρα ? μεγάλη μέρα

Μεγάλη Τρίτη ? ο Χριστός εκρίθη

Μεγάλη Τετάρτη ? ο Χριστός εχάθη

Μεγάλη Πέμπτη ? ο Χριστός ευρέθη

Μεγάλη Παρασκευή ? ο Χριστός στο καρφί

Μεγάλο Σάββατο ? ο Χριστός στην ταφή

Μεγάλη Λαμπρή ? αβγό και αρνί

Επίσης, το ποίημα του Σολωμού "Η Λαμπρή":

Χριστός ανέστη! Νέοι, γέροι και κόρες,
όλοι, μικροί ? μεγάλοι, ετοιμαστείτε
μέσα στες εκκλησίες τες δαφνοφόρες
με το φως της χαράς συμαζωχτήτε
ανοίξετε αγκαλιές ειρηνοφόρες
μπροστά στους Αγίους και φιληθείτε!
Φιληθείτε γλυκά, χείλη με χείλη,
πέστε Χριστός ανέστη, εχθροί και φίλοι!

και του Στέλιου Σπεράντζα:

Νάτην η λαμπρή με τα λουλούδια.
κόψετε παιδιά την πασχαλιά
κι όλα με χαρές και με τραγούδια
τρέξετε ν? αλλάξωμε φιλιά.
Σήμαντρα γλυκά βαρούν ακόμα
και μοσχοβολούν οι εκκλησιές,
μόσχος τα φιλιά στο κάθε στόμα,
τα φιλιά της άνοιξης δροσιές.
Πάμε να στρωθούμε στο χορτάρι
και τ? αρνί μας ψήνεται σιγά.
Και με της Ανάστασης τη χάρη
φέρτε να τσουγκρίσουμε τ? αυγά.

4. Διαδικτυακά πασχαλινά παιχνίδια:

5. Τέλος, υπάρχουν πολλές διαδικτυακές πύλες με παιχνίδια. Αυτές που δοκιμάσαμε και σας προτείνουμε εμείς είναι:

• Cyber kid  Εδώ μπορείτε να βρείτε ποικιλία παιχνιδιών όπως μπάσκετ, κρεμάλα, μάντεψε ποιος και πολλά άλλα, σχεδιασμένα από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, για μαθητές 6-10 ετών.
  • Αερόστατο Εκπαιδευτική πύλη, ειδικά σχεδιασμένη για παιδιά 3-7 ετών, μέσα στην οποία μπορούν να παίζουν και παράλληλα να μαθαίνουν, μέσα από 400 διαδραστικές ασκήσεις ψυχαγωγίας.
  • Γωνιά μάθησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης Περιέχει λίγο πιο δύσκολα παιχνίδια, που αφορούν στις χώρες και τις σημαίες των μελών- κρατών. Αξίζει τον κόπο για να πάρετε μια γεύση από Ευρώπη, μέρες που είναι.

Σε κάθε περίπτωση, ό,τι και αν κάνετε, να περάσετε όμορφα,να φτιάξετε ωραία πράγματα, κατασκευές, συνταγές, να βρείτε χρόνο για τον εαυτό σας και να μην χάνετε το κουράγιο σας!

Σας ευχόμαστε από καρδιάς να περάσετε Καλό Πάσχα!!

Καλή Ανάσταση σε όλους μας!!

91889866 1500901403398243_944309789079371776_n