Οι φυλές της γης

Μετά τις Απόκριες και το ξεφάντωμα τους ασχοληθήκαμε με τις φυλές των ανθρώπων.

Όλοι διαφορετικοί, αλλά όλοι ίσοι.

Το που κατοικούμε μας κάνει ξεχωριστούς.

Έτσι οι κάτοικοι της Αφρικής έχουν σκούρο, μελαμψό χρώμα και διαφορετικό πολιτισμό από τον δικό μας.

Γνωρίσαμε την "μαύρη ήπειρο", ακούσαμε τραγούδια των ιθαγενών, κατασκευάσαμε παραδοσιακές μάσκες, ντυθήκαμε με ζωηρά χρώματα και μεταφέραμε πράγματα με το κεφάλι μας!!

Μάθαμε το τραγούδι: "Δεν είμαστε ζουλού" και το χορέψαμε ξανά και ξανά.

Στη συνέχεια ταξιδέψαμε μέχρι την Ασία και γνωρίσαμε τους Κινέζους και τον πολιτισμό τους. Μιλήσαμε για τη δύσκολη γλώσσα τους, διαβάσαμε το παραμύθι "Ο φίλος μου ο δράκος" όπου μας δείχνει τα κινέζικα ιδεογράμματα, ακούσαμε κινέζικη μουσική και προσπαθήσαμε  να πιάσουμε μπαλάκια πλαστελίνης με ξυλάκια. Ήταν πολύ δύσκολο!

Ύστερα αναφερθήκαμε στον πολιτισμό των Ινδιάνων και πως οι Ευρωπαίοι άποικοι τον κατέστρεψαν, όταν έφτασαν στην Αμερική. Αλλάξαμε τα ονόματά μας και πήραμε ινδιάνικα, ακούσαμε ρυθμούς και μελωδίες και φτιάξαμε τοτέμ.

Κλείνοντας φτάσαμε στους Εσκιμώους, είδαμε εικόνες από ιγκλού, ενώ μιλήσαμε για τη διατροφή τους (τρώνε ωμά ζώα), για την ενδυμασία και τις ασχολίες τους.

Στο τέλος φτιάξαμε μια ομαδική εργασία, όπου γεμίσαμε με δακτυλομπογιές- προσωπάκια, ανάλογα με τις φυλές, τον παγκόσμιο χάρτη.