Το σώμα μου

Την προηγούμενη εβδομάδα ασχοληθήκαμε με "το σώμα", εξωτερικά (μέλη) και εσωτερικά (σκελετός και όργανα).

Κάποιες από τις δραστηριότητες ήταν οι εξής:

α) για τα μέλη του σώματος: διαβάσαμε βιβλία και παιδικές εγκυκλοπαίδειες, χορέψαμε το "κεφάλι, ώμοι, γόνατα και πόδια" σε όλες τις εκτελέσεις, ενώ δείξαμε και ονοματήσαμε τα μέλη του σώματος.

img 20191120_161534

β)για τα εσωτερικά όργανα και τον σκελετό: διαβάσαμε παιδικές εγκυκλοπαίδειες, είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο, ακούσαμε την καρδιά μας να χτυπά δυνατά μετά από έντονο χοροπήδημα, γεμίσαμε τα πνευμόνια μας αέρα και μετά τα αδειάσαμε, αργά και ύστερα γρήγορα, γράψαμε λέξεις σχετικές με τα όργανα και τα κυριότερα κόκκαλα του σκελετού (κρανίο, θώρακας, λεκάνη).

img 20191121_093933

Τέλος, μιλήσαμε για τους κανόνες υγιεινής που πρέπει να τηρούμε για να είμαστε υγιείς και να μην μεταφέρουμε μικρόβια, μιας και "τα μικρόβια δεν είναι για να τα μοιραζόμαστε"!!

Και να θυμόμαστε ότι ΠΑΝΤΑ πλένουμε τα χέρια μας:

• πριν το φαγητό (ή και μετά)
  • μετά την τουαλέτα
  • μετά από φτέρνισμα ή βήχα
  • μετά από το χάιδεμα ζώων και
  • μετά από επαφή με τη μύτη ή το στόμα μας.

Έτσι περιορίζουμε την εξάπλωση των μικροβίων μέσα στο σχολείο!

Είναι απλό!