Είμαι εγώ!!!

Ξεκινήσαμε λοιπόν τη σχολική χρονιά με ένα θέμα που γνωρίζουν καλά τα παιδιά...

"Ο εαυτός μου... είμαι εγώ!!"

Ασχοληθήκαμε με το όνομα, επιμείναμε στο αρχικό γράμμα, την αναγνώριση του ανάμεσα στα άλλα ονόματα και την γραφή του.

Μιλήσαμε για το φύλο, στο οποίο ανήκει ο καθένας μας και μετρήσαμε πόσα αγόρια και πόσα κορίτσια υπάρχουν μέσα στην τάξη (κάτι που θα κάνουμε και κάθε μέρα, γιατί το βρήκαμε πολύ διασκεδαστικό).

Εστιάσαμε στο σώμα, ονομάσαμε τα μέλη του και τα απεικονίσαμε με ομαδική εργασία,

ενώ επιμείναμε στο πρόσωπο, όπου το είδαμε κιόλας μέσα από το μαγικό καθρέφτη της κακιάς μάγισσας και τον ρωτήσαμε: "Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ποια/ος είναι η/ο πιο όμορφη/ος στον κόσμο;"

Φτιάξαμε τις προσωπογραφίες μας με τέμπερες, επηρεασμένοι από μεγάλους ζωγράφους και μάθαμε την έννοια του φόντου.

Τέλος, το κάθε παιδί μίλησε για την οικογένεια του και την απεικόνισε σε χαρτί.

Διαβάσαμε για διάφορους τύπους οικογένειων που υπάρχουν στο βιβλίο "Σημασία έχει η αγάπη". Κάναμε κολάζ από περιοδικά και φτιάξαμε διάφορες οικογένειες με διαφορετικό αριθμό μελών και τα μετρήσαμε, ενώ φτιάξαμε δώρο για την μανούλα ένα βραχιόλι, που μας εισήγαγε στην έννοια του μοτίβου (Α-Β-Α-Β), κάτι που έκαναν τα παιδιά με μεγάλη ευκολία.

Τώρα προχωράμε σε ένα εξίσου ενδιαφέρον θέμα για τα παιδιά που αφορά στα "Ζώα"!!

Καλή μας συνέχεια!!!