Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2014-2015 Το ηλιακό μας σύστημα

Το ηλιακό μας σύστημα

Ένα από τα πιο αγαπημένα θέματα των παιδιών, που τους εξάπτει τη φαντασία και τα ταξιδεύει είναι ''οι πλανήτες''.

Έτσι και εμείς ασχοληθήκαμε με το συγκεκριμένο θέμα και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

Μαζέψαμε πληροφορίες από βιβλία, εγκυκλοπαίδειες και ίντερνετ για να μάθουμε τι υπάρχει εκεί έξω... Τελικά είμαστε μόνοι, εμείς, πάνω στη γη;;;

Είδαμε ενδιαφέροντα βίντεο, διαβάσαμε ιστορίες, παίξαμε τους πλανήτες με τα χέρια και το σώμα μας, τραγουδήσαμε την ''κυρά Αστρονομία'' και δημιουργήσαμε, για ακόμη μια φορά, ομαδικά αριστουργήματα!!!

ομαδική με πλαστελίνη, α ολοήμερο τμήμα

ομαδική με μπαλόνια, β ολοήμερο τμήμα

ομαδική, κλασικό τμήμα

Εργαστήκαμε όμως και σε ατομικές κατασκευές και επειδή μας ενθουσίασαν οι νέες γνώσεις, είπαμε ότι αν προλάβουμε θα ξανασχοληθούμε με το θέμα των πλανητών!!!