Εκδρομές 2023

Κατά το σχολικό έτος 2022-23, πραγματοποιήθηκαν δύο εκπαιδευτικές εκδρομές και δύο περίπατοι!

Είχαμε κλείσει και μια για το Παγκρήτιο Στάδιο, αμέσως μετά το Πάσχα, αλλά δυστυχώς μας την ακύρωσαν τελευταία στιγμή!!

Αρχικά, στις 17/11/22 πήγαμε στο οικόπεδο και διαδηλώσαμε ειρηνικά ζητώντας να μας ανοίξουν αυτόνομη πόρτα για το Νηπιαγωγείο!

Στη συνέχεια, στις 29/11/22 πραγματοποιήθηκε η πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας!!!

Παρακολουθήσαμε, με πολύ ενδιαφέρον, τα προγράμματα "Αρκούδα και φώκια εκπέμπουν σήμα κινδύνου" και "Ο λύκος των παραμυθιών και ο λύκος της φύσης", τα οποία σχετίζονται με τα εργαστήρια δεξιοτήτων, στην ενότητα της Οικολογικής συνείδησης, που υλοποιήσαμε το δίμηνο Οκτωβρίου- Νοεμβρίου. Με την ευκαιρία της επίσκεψης μας στο Μουσείο, βιώσαμε τη δύναμη του "Εγκέλαδου" στην πλατφόρμα προσομοίωσης σεισμών!!

img 20221129_170727

Στις 2/5/23 κάναμε ένα μικρό περίπατο, στο οικόπεδο πίσω από το σχολείο για να πιάσουμε τον Μάη και να φτιάξουμε τα παραδοσιακά μας στεφάνια με αγριολούλουδα!!

Στις 24/5/23 και στις 25/5/23 πήγαμε στο Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου, για να παρακολουθήσουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Να' μουν γάργαρο νερό"

Περιηγηθήκαμε σε όλους τους όροφους του Μουσείου (με τη βοήθεια της κας Μαρίας, που είναι φύλακας του Μουσείου), αναζητώντας τους θησαυρούς που εἰχαμε δει την προηγούμενη ημέρα στην ιστοσελίδα του Μουσείου και μας είχαν κάνει εντύπωση!

Παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις πληροφορίες της κυρίας Στέλλας, της μουσειοπαιδαγωγού, που μας υποδέχτηκε με κέφι και μεράκι και μας μίλησε για το νερό, τις κρήνες και τα πηγάδια, μας ξενάγησε, μας έκανε πειράματα με το νερό και ακόμη, ακόμη... μας τραγούδησε..."το σύννεφο έφερε βροχή και έχουμε μείνει μοναχοί..."!!

history1

Και του χρόνου, να είμαστε καλά και πάμε περισσότερες εκδρομές!!